Ważny zabieg z użyciem Arthrosurface® HemiCAP.

W Szpitalu jednodniowym im. dr Michała Pawlaka (Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku) został wykonany zabieg z użyciem Arthrosurface® HemiCAP, implantu do odbudowy powierzchni stawu barkowego. Operacja została przeprowadzona przez uznanego chirurga ortopedę lek. med. Macieja Pawlaka.

Pacjent zgłosił się do pana doktora Macieja Pawlaka z poważną niestabilnością stawu ramiennego i uszkodzeniami kostnymi typu Bankarta oraz typu Hill-Sachs na przedniej powierzchni głowy kości ramiennej.

Dr Maciej Pawlak jako pierwszy chirurg w Polsce do rekonstrukcji powierzchni stawowej głowy kości ramiennej typu Hill-Sachs użył implantu HemiCap. Mocowanie implantu składało się z dwóch etapów. Najpierw w ubytek wkręca się tytanową śrubę, a następnie na śrubę nakłada się drugą część implantu w kształcie pineski o średnicy 15/20 mm, która wypełnia ubytek w głowie kości ramiennej.

Pan doktor Maciej Pawlak cały zabieg wykonał techniką artroskopową, nie otwierając stawu, co wymagało precyzji i dużych umiejętności. Artroskopia stawu barkowego w przeciwieństwie do stawu kolanowego jest zabiegiem bardziej wymagającym i wymaga dużej sprawności ze strony operatora.

Maciej Pawlak jest międzynarodowym trenerem w zakresie artroskopowej chirurgii barku i kolana firmy Smith and Nephew, licencjonowanym lekarzem PZPN,  a także Lechii Gdańsk, współpracuje z piłkarzami ręcznymi MMTS Kwidzyn. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii oraz The European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy ESSKA. Jest asystentem w Wojewódzkim Oddziale Urazowo-Ortopedycznym w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku oraz lekarzem Rehasport Clinic.

Scroll to Top