Operacja nadgarstka z wykorzystaniem protezy… stopy

Mirosław Kulmaczewski, chirurg ortopeda ze Szpitala Miejskiego w Elblągu, przywraca sprawność nadgarstka pacjentom, u których stwierdzono nieuleczalne choroby tej części ręki. Doktor przeprowadził już cztery nowatorskie operacje wszczepienia części protezy, przeznaczonej do rekonstrukcji stopy, do nadgarstka. Wszystkie zabiegi zakończyły się sukcesem.

Pierwszą operację doktor Mirosław Kulmaczewski przeprowadził w czerwcu 2018 roku, następne dwie – w grudniu 2018 i w styczniu 2019. Czwarty zabieg został przeprowadzony 7 maja 2019 roku. 

Operacja polega na usunięciu pierwszego z dwóch szeregów kości nadgarstka łącznie z chorą i zdeformowaną kością księżycowatą, która stanowi główną przyczynę dolegliwości. Następnie w kość główkowatą wkręca się śrubę o stożkowatym kształcie, a na śrubę nakłada się drugi komponent , który ma za zadanie odtworzyć powierzchnię.

Dzięki tej metodzie powierzchnia stawowa nadgarstka zostaje wzmocniona, a tym samym zostaje przedłużona żywotność nadgarstka.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z doktorem Mirosławem Kulmaczewskim oraz Arturem Gołębiewskim – pacjentem, który jako pierwszy poddał się tej nowatorskiej operacji nadgarstka.
Wywiad odbył się w studiu „Dzień Dobry TVN”.

Materiał dostępny: https://dziendobry.tvn.pl/a/zoperowal-reke-wykorzystujac-proteze-stopy-nowatorskie-operacje-w-elblagu
Scroll to Top